Vdovský/vdovecký důchod
Kdo má nárok na vdovský/vdovecký důchod?
Nárok na vdovský/vdovecký důchod má osoba, která ovdověla (zemřel jí manžel/manželka, partner/partnerka nebo registrovaný partner/partnerka) a zemřelá osoba pobírala starobní nebo invalidní důchod, nebo splnila podmínky pro jeho přiznání. Podmínkou je také trvání manželství nebo registrovaného partnerství v době úmrt. Důchod tedy nenáleží pozůstalé osobě po druhovi/družce. A to ani v případě jejich dlouhodobého soužití ve společné domácnosti a společné výchovy dětí.
Jak podat žádost o vdovský/vdovecký důchod?
Žádost o důchod se podává:
- Osobně na kterékoli pobočce Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Doporučujeme se předem objednat prostřednictvím objednávkového systému ČSSZ, abyste měli jistotu, že vaši žádost vyřídíte v předem zvolený termín a čas.
- V elektronické podobě (on-line): Žádost o dávku důchodového pojištění v elektronické podobě podáte prostřednictvím ePortálu ČSSZ s využitím elektronické identifikace (např. datová schránka, bankovní identita).
Žádost o důchod je možné podat i zpětně. Výplata bude přiznána od data vzniku nároku. Nevyplacené splátky důchodu vám budou doplaceny. Limitem pro výplatu důchodu je 5 let zpátky, poté dochází k zániku nároku na výplatu jednotlivých splátek.
Jaké doklady jsou potřeba k žádosti?
-
Občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti
-
Úmrtní list zemřelého
-
Oddací list (pokud je potřeba)
-
Doklady o dobách pojištění zemřelého (pokud nepobíral důchod)
Zákonná lhůta pro vyřízení žádosti je 90 dnů (zpravidla je však žádost vyřízena dříve).
Jak se vypočítá výše vdovského/vdoveckého důchodu?
Výše důchodu závisí na délce pojištění a výši výdělků zemřelé osoby. Důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Přesný výpočet provede OSSZ.
Jak dlouho se vyplácí vdovský/vdovecký důchod?
Standardně se důchod vyplácí po dobu jednoho roku od smrti partnera. Po uplynutí této doby se vyplácení prodlužuje, pokud pozůstalá osoba pečuje o dítě, je invalidní nebo dosáhla stanoveného věku.
ČSSZ vyplácí důchody dopředu v pravidelných měsíčních lhůtách – buď bezhotovostním převodem na účet klienta (případně na účet manžela/manželky, partnera/partnerky, registrovaného partnera/partnerky) u bankovních domů, nebo hotovostně prostřednictvím České pošty. Výplata v hotovosti prostřednictvím České pošty je zpoplatněna a za každou splátku důchodu zaplatí klient částku 78 Kč (o tento poplatek je pak nižší vyplácená částka důchodu).
ČSSZ zajišťuje výplaty důchodů i do zařízení sociálních služeb s celoročním pobytem za předpokladu, že příjemcem dávky důchodového pojištění je poživatel důchodu nebo jeho opatrovník a příjemce dávky s tímto způsobem výplaty souhlasí.
Kde získat další informace?
Pro více informací můžete kontaktovat OSSZ nebo navštívit jejich webové stránky.
Uvedené informace jsou pouze orientační. Pro přesné a aktuální informace je vždy nejlepší kontaktovat přímo OSSZ.
Úvodní fotografie: Vojtěch Zikmund
Nejste si jistí, zda máte na vdovský/vdovecký důchod nárok? Tápete i v dalších věcech? Kontaktujte naši Poradnu. Můžete si pročíst i další články, které vám mohou pomoci.