Zpět na praktické informace
Praktické informace

Dlouhodobé ošetřovné

Dlouhodobé ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, která umožňuje lidem zůstat doma v situaci, kdy budou pečovat o člena rodiny, u kterého ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího lůžkovou péči (zpravidla nemocnice) rozhodl, že jeho zdravotní stav potřebuje po propuštění z hospitalizace domácí celodenní péči. Dlouhodobé ošetřovné rovněž poskytuje prostor pro případné následné rozhodnutí rodiny, jak se o svého blízkého postarat v případě, kdy lze očekávat, že bude nadále vyžadovat péči.

Pečující osobou pro osobu vyžadující dlouhodobou péči může být:

  •  příbuzný (např. manželka, dospělý potomek, tchýně, švagr, neteř nebo snacha apod.)
  • druh nebo družka ošetřované osoby
  • osoba žijící s ošetřovanou osobou v domácnosti.

U osob bez přímého příbuzenského vztahu je zákonem stanovena podmínka společného místa trvalého pobytu s osobou, které je poskytována celodenní péče.

Základní podmínkou, aby mohla být dávka ošetřující osobě vyplácena, je její účast na nemocenském pojištění. Současně také musí být u ošetřované osoby splněna podmínka hospitalizace, která trvala minimálně 4 po sobě jdoucí kalendářní dny (počítá se i první a poslední den hospitalizace). A předpoklad, že zdravotní stav ošetřované osoby po propuštění z hospitalizace do domácího prostředí bude nezbytně vyžadovat poskytování dlouhodobé péče po dobu dalších alespoň 30 kalendářních dnů. Při splnění těchto podmínek vystaví ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího lůžkovou péči ošetřované osobě Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče, a to v den propuštění z hospitalizace nebo nejpozději do 3 pracovních dnů ode dne podání Žádosti o dlouhodobé ošetřovné. Tuto žádost lze podat do 8 dnů po dni propuštění ošetřované osoby z hospitalizace. 

Hospitalizace není vyžadována u nevyléčitelně nemocné osoby, jejíž stav vyžaduje poskytování paliativní péče a dlouhodobé péče v domácím prostředí. U takové osoby rozhodne o potřebě dlouhodobé péče její ošetřující lékař.

Nárok na dlouhodobé ošetřovné se uplatňuje prostřednictvím několika předepsaných tiskopisů. Zaměstnavateli je třeba předložit vyplněný tiskopis Žádost o dlouhodobé ošetřovné, který obsahuje i souhlas s ošetřováním potvrzený podpisem ošetřované osoby (souhlas se nevyžaduje u nezletilých osob). Zaměstnanec k žádosti o dávku poskytne zaměstnavateli k nahlédnutí anebo připojí kopii III. dílu tiskopisu Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče. 

Zaměstnanec předá doklady svému zaměstnavateli a ten je spolu s dalšími podklady odešle na Okresní správu sociálních zabezpečení (dále jen OSSZ). OSVČ je předávají přímo „své“ OSSZ, u které jsou registrovány.

Podle zákoníku práce uděluje zaměstnavatel svému zaměstnanci souhlas s nepřítomností v práci k poskytování dlouhodobé péče. 

O nároku na dávku rozhoduje příslušná OSSZ.

Základem pro výpočet ošetřovného je denní vyměřovací základ. To je zjednodušeně řečeno průměrný denní příjem za rozhodné období - zpravidla 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém vznikla sociální událost (v tomto případě potřeba dlouhodobého ošetřovného). Tento příjem se dále podle zákona o nemocenském pojištění redukuje prostřednictvím tří redukčních hranic, čímž se získá tzv. redukovaný denní vyměřovací základ.

Výše dlouhodobého ošetřovného činí od prvního kalendářního dne 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Ošetřovné lze čerpat maximálně 90 dnů.

Během čerpání dlouhodobého ošetřovného si ošetřující osoba vyžádá potvrzení o trvání potřeby dlouhodobé péče (lékař by jej však měl vystavit minimálně 1 × za měsíc). Pouze na jeho základě bude moci OSSZ zajistit průběžnou výplatu dlouhodobého ošetřovného (samotná žádost o dávku spolu s rozhodnutím o potřebě dlouhodobé péče k výplatě nestačí). Tiskopis Potvrzení o trvání/Rozhodnutí o ukončení potřeby dlouhodobé péče vystaví ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího ambulantní péči (zpravidla ordinace praktického či odborného lékaře), který má ve své péči ošetřovanou osobu. Ošetřující osoba do něj poté vyplní potřebné údaje (jako např. vztah k ošetřované osobě, v jakých dnech ošetřovala atd.) a předá jej zaměstnavateli, který jej po doplnění dalších nezbytných údajů zašle příslušné OSSZ k zajištění výplaty dávky.

O ukončení potřeby dlouhodobé péče rozhodne praktický či odborný lékař, který má ošetřovanou osobu po ukončení hospitalizace ve své péči. Datum ukončení potřeby dlouhodobé péče vyznačí lékař na II. dílu tiskopisu Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče a odešle příslušné OSSZ (ošetřovaná osoba tento díl obdržela při propuštění z hospitalizace). Dále tento lékař vystaví tiskopis Potvrzení o trvání/Rozhodnutí o ukončení potřeby dlouhodobé péče, ve kterém vyznačí datum ukončení. Ošetřující osoba do něj poté vyplní potřebné údaje a předá jej zaměstnavateli, který jej po doplnění dalších nezbytných údajů zašle příslušné OSSZ k zajištění výplaty dávky.

Může také nastat situace, že před vydáním rozhodnutí o ukončení potřeby dlouhodobé péče přestane ošetřující osoba o ošetřovanou osobu pečovat. Důvody mohou být různé – vystřídání se s jinou osobou, odvolání souhlasu s ošetřováním ze strany ošetřované osoby aj. V tomto případě je třeba, aby ošetřující nebo ošetřovaná osoba vyplnila tiskopis Oznámení o ukončení poskytování dlouhodobé péče/Odvolání souhlasu s ošetřováním, ve kterém uvede vedle dalších údajů také důvod ukončení poskytování péče. Ošetřující osoba poté vyplněný tiskopis zašle OSSZ, která jí vyplácí dávku.

Ztrácíte se v tom? Odbornou pomoc a informace vztahující se ke konkrétní situaci vám poskytnou odborníci OSSZ v místě bydliště a call centra na telefonním čísle 800 050 248.

Rádi Vám poradíme i my.

Kontaktuje naše psychosociální pracovnice: