Pohřeb – důležitý rituál při truchlení

Když zemře blízký člověk, je to vždy rána. Ať už je jeho odchod očekávaný, nebo se tak stane najednou a naprosto nečekaně. 

Koronavirus zasáhl do života nám všem. Přinesl velká množství opatření, jejichž důsledky pociťujeme hned. Jsou ale opatření a doporučení, která se projeví až po čase. Jedním z nich může být i zrušení pohřebních obřadů, případně omezení počtu lidí, kteří se pohřbu mohou účastnit. Poměrně velké množství lidí se v “době koronavirové” rozhodlo, že pohřeb raději vůbec neuspořádají, než aby vybírali, kdo se může a kdo nemůže zúčastnit. 

Jaké následky má pro proces truchlení neuspořádání pohřebního obřadu? Rituál rozloučení se se zesnulým je důležitou součástí procesu, při kterém se se smrtí vyrovnáváme. Může se stát, že vás stesk úplně pohltí. Cítíte se sklesle, bez energie, jako by nás něco svíralo. Nebo naopak –  přes samé starosti, které jsou s pandemií a životem okolo spojeny, nemáte čas se zastavit a truchlit. Obojí je přirozenou reakcí. 

Pohřeb je důležitým rituálem, který nám v truchlení pomáhá. Jeho přeskočení může mít negativní následky v tom, jak se se smrtí blízkého nakonec vyrovnáme. 

Pokud není možné uspořádat klasický pohřební obřad, je vhodné udělat si takový rituál sám pro sebe. Jít například na místo, které měl zemřelý rád, zapálit svíčku, zavzpomínat na něj a na to, co jsme s ním prožili například nad fotografiemi. Připravit si řeč, dopis, nebo jen vzkaz, který byste ještě rádi zemřelému dali. 

Pokud dáváte přednost sdílení své bolesti, domluvte s ostatními pozůstalými on-line rozloučení. Zatelefonujte si, či se spojte přes meet, zoom, či jinou aplikaci a společně vzpomínejte. Vyprávějte si historky, plačte, mlčte, smějte se. 

Někdy se může stát, že to už sami ani s pomocí rodiny a přátel nezvládáte. Někdy toho je na jednoho člověka prostě moc. Je přirozené říci si o pomoc někomu dalšímu. Právě proto nabízí náš Hospic i psychosociální poradenství. Poradnu Alej můžete osobně navštívit (po předchozí telefonické domluvě), nebo si sjednat poradenství po telefonu, google meet, či skypu. Služby psychosociálního poradenství poskytujeme zdarma. Bližší informace najdete na našich webových stránkách zde: 

Zdroj: https://www.umirani.cz/clanky/jak-byt-nablizku-v-case-koronaviru

www.umirani.cz/clanky/jak-neusporadat-pohreb-v-case-koronaviru

Zpět na novinky

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Ochrana soukromí.

2020 © Domácí hospic Vysočina, o.p.s.