Provedli nás životem. Buďme s nimi, když ten jejich končí

Tak zní letošní motto kampaně, která souvisí s týdnem pro mobilní hospice (4. – 8.10.), do které se zapojilo 26 mobilních hospiců z celé České republiky. Společně se snaží informovat lidi o službách mobilních hospiců, které poskytují profesionální zdravotní a psychosociální služby umírajícím a jejich rodinám v domácím prostředí. Hlavními organizátory kampaně je Mobilní hospic Ondrášek z Ostravy a Fórum mobilních hospiců.

Většina lidí si přeje strávit své poslední chvíle doma. Ale jen malému procentu se to skutečně podaří. Důvodem je nedostatek informací. Klient se většinou o možnosti domácí hospicové péče dozví od svého praktického lékaře. Ne všichni lékaři ale tuto možnost svým pacientům nabízejí. Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2013 si 80 % lidí přeje zemřít doma, ale pouze 20 % se to opravdu podaří. Nejčastěji lidé umírají v nemocnici (60 %) nebo v ústavech dlouhodobé péče (9 %). Rozhodli jsme se tyto statistiky změnit a již 5. rokem pořádáme osvětovou kampaň. 

Kampaň vrcholí Papučovým dnem ve středu 6. října. Jedinečnost Papučového dne spočívá v tom, že se každý, kdo si ten den nazuje papuče, stává nositelem myšlenky umírání doma. Lidé se tak mohou do kampaně zapojit jednoduchou a veselou formou. Stačí si vzít papuče s sebou, vyfotit sebe či kolegy z práce a sdílet fotku na sociálních sítích s #papucovyden.

Vezměte si i vy 6. října papuče s sebou a podpořte domácí hospicovou péči v České republice.

Vývoj počtu pacientů, kteří dožili doma s podporou mobilních hospiců, dle statistiky Fóra mobilních hospiců:

  • Rok 2018 – 2249 pacientů
  • Rok 2019 – 4724 pacientů
  • Rok 2020 – 5874 – pacientů
Zpět na novinky

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Ochrana soukromí.

2020 © Domácí hospic Vysočina, o.p.s.