Kampaň Darujte den pro hospic odstartuje pouť do Vídně

Ředitel Domácího hospice Vysočina Petr Hladík jde ve stopách nešťastného dezertéra z I. světové války

Petr Hladík v loňském roce putoval z Vysočiny na Říp s cílem získat peníze na nákup nového auta pro hospic. Letos bude pro “svoji” organizaci běhat, jezdit na kole a už v pátek 26. dubna vyrazí na 200 kilometrů dlouhý pochod do hlavního města Rakouska.

„Domácí hospic Vysočina letos potřebuje uskutečnit dvě důležité věci – nakoupit nové kompenzační pomůcky pro klienty, jejichž počet dlouhodobě roste a některé věci už dosluhují, zadruhé potřebujeme prostředky na hospicovou péči o dětské klienty, kterou začínáme poskytovat. Budeme potřebovat asi milion korun,“ shrnul nejnákladnější položky letošního rozpočtu ředitel Petr Hladík.

Veřejnost opět bude moci podpořit hospic na webu www.darujme.cz prostřednictvím výzvy Darujte den pro hospic. „Jeden den péče o jednoho klienta stojí asi 2.500 korun. Dárci mohou dát prostředky na celý den, půl dne, tři hodiny, nebo jednu hodinu, je to jenom na nich. Pro nás je důležitá každá částka,“ říká Petr Hladík, kterého na pouti opět doprovodí kamarád fotograf Jiří Michlíček z Velkého Meziříčí.

Ve stopách nešťastného dezertéra z I. světové války

“Vídeň jsem si nevybral náhodou. Inspiroval mě příběh z konce 1. světové války. Začal se psát ve Vídni na Obere Donaustraße 9 a skončil ve vesničce Černá u Velkého Meziříčí. Na své cestě se pokusím jít ve stopách válečného dezertéra Ignáce Dvořáka. Víc prozradím až v průběhu svého putování,” uvedl Petr Hladík.

Ředitel hospice vyrazí na pouť z nejvýše položené obce Vysočiny ze Studnic z místa Červený kříž. I to má svoji symboliku, v minulosti to bylo místo, kde se se svým rodným Horáckem loučili lidé odcházející za prací právě do Vídně. První den půjde do Velkého Meziříčí, v itineráři cesty je i víska Vídeň. První noc stráví ve Velkém Meziříčí, druhý den na cestu vyrazí už s Jiřím Michlíčkem směrem do Dalešic, dál do Jevišovic, Znojma, Hollabrunnu, Stockerau a sedmý den by měla dvojice z Vysočiny dojít do Vídně.

Do 199 obcí na kole

Petr Hladík se v následujících čtyřech měsících hodlá zúčastnit „hospicového triatlonu“. Kromě pouti do Vídně má před sebou dva běhy pro hospic, první z nich 8. června ve Velkém Meziříčí, druhý 31. srpna v Novém Městě na Moravě.

A mezi tím chce na kole navštívit všechny obce na Žďársku, kde hospic za devatenáct let svého působení pomáhal dožít v domácím prostředí lidem, kteří si přáli zemřít doma, mezi svými blízkými. Celkem jde o 199 měst a obcí…

Domácí hospic Vysočina, o.p.s. je zdravotnické zařízení, které už bezmála 20 let poskytuje mobilní specializovanou paliativní péči v okresech Žďár nad Sázavou a Jihlava. V roce 2018 poskytl paliativní péči 134 pacientům.

Hospic doprovází těžce nemocné a umírající a pomáhá jejich rodinám zvládat kritické období a zároveň těžce nemocným umožnit být po zbytek života doma, se svými nejbližšími a tam i zemřít.

Domácí hospic Vysočina také poskytuje odlehčovací služby, domácí zdravotní péči, odborné poradenství a nabízí zápůjčky zdravotnických a kompenzačních pomůcek.

www.hospicvysocina.cz