Druhý český soudní znalec paliativní medicíny je z Vysočiny

Soud jmenoval primáře Domácího hospice Vysočina Pavla Svobodu soudním znalcem

Česká republika měla dosud pouze jedinou soudní znalkyni v oboru paliativní medicíny, primářku pražského hospice Cesta domů Irenu Závadovou. Ve středu 4. září 2019 jmenoval Krajský soud v Brně soudním znalcem také Pavla Svobodu, primáře Domácího hospice Vysočina, který poskytuje svoje služby především na Žďársku.

MUDr. Pavel Svoboda – primář Domácího hospice Vysočina

„Vnímám to jako krok v rozvoji oboru paliativní medicíny, každý obor má mít své znalce. Navíc bylo nutné zajistit i zastupitelnost a odstranit potenciální střet zájmů, rád jsem tuto výzvu vyslyšel. Profesně jde o odborný a prestižní statut,“ komentuje událost primář Pavel Svoboda. Jmenování předcházelo studium znaleckého minima, test a následně zkouška před komisí, chybět nesmí doporučení respektovaných kapacit oboru.

„Jsme potěšeni, že v čele zdravotníků Domácího hospice Vysočina stojí takový profesionál. Jmenování našeho primáře soudním znalcem v oboru paliativní péče zvyšuje kredit naší organizace u veřejnosti i v odborných kruzích,“ vyjádřil se ředitel hospice Petr Hladík.

„Soudní znalectví je téma prestiže, nicméně doufám, že jako znalec v paliativní medicíně budu mít práce co nejméně. Obor se u nás úžasně rozvíjí, odbornost stoupá, velmi bych si přál, aby nikdy nedošlo k události, která by vyžadovala pozornost soudu,“ dodal ke svému jmenování Pavel Svoboda.

Domácí hospic Vysočina, o.p.s. je zdravotnické zařízení, které už bezmála 20 let poskytuje mobilní specializovanou paliativní péči v okresech Žďár nad Sázavou a Jihlava. V roce 2019 rozšiřuje služby o dětskou paliativní péči.
Hospic doprovází těžce nemocné a umírající a pomáhá jejich rodinám
zvládat kritické období a zároveň těžce nemocným umožnit být
po zbytek života doma, se svými nejbližšími a tam i zemřít.
Domácí hospic Vysočina také poskytuje odlehčovací služby, domácí
zdravotní péči, odborné poradenství a nabízí zápůjčky zdravotnických a
kompenzačních pomůcek.
www.hospicvysocina.cz